velikonoční beránek

VELIKONOČNÍ BERÁNEK

Velikonoční beránek je tradiční sladké pečivo, které se peče na oslavu Velikonoc a jara. Připravuje se v několika druzích, ale ten nejznámější je s vanilkovou příchutí a posypkou z moučkového cukru. Pokud chcete jednoduchý recept, tak vyzkoušejte tento!

KDE SE VZAL?

I beránek má svou historii. Jako obřadní pokrm je znám už od středověku a od té doby by měl zdobit každý stůl. Židé zabíjeli beránky jako památku na vyvedení izraelského lidu z egyptského otroctví. Křesťané brali beránka jako čisté, nevinné a poslušné zvíře, které bylo obětováno na kříži a jeho krev zachránila pokřtěné od hříchu.

TIPY

Než budete beránka péct, tak si nechte všechny ingredience odležet alespoň hodinu při pokojové teplotě. Těsto pak bude mít hezčí konzistenci. Jinak do něj můžete přidávat i různé přísady jako rozinky, ořechy, mandle, čokoládu nebo kandované ovoce.

Hodně se mě lidé ptají, odkud že mám tu formu. Dostala jsem ji od partnera a je z Tescoma. Forma je keramická a beránek se mi z ní vždycky krásně vyklopil.

Kokosový olej lze zaměnit za slunečnicový, nebo místo oleje přidejte cca 30 g másla. Jak kokosový olej, tak máslo předem rozehřejeme. Slunečnicový olej nikoliv!

PŘIPRAVTE SI (na 1 formu)
 • 4 vejce
 • 250 g cukru krystal
 • 1 kypřící prášek
 • 250 g hladké mouky
 • 100 g polohrubé mouky
 • 100 g másla (bez laktózy – bezlaktózové máslo, kokosový olej)
 • 35 g kokosového oleje
 • 150 ml mléka (bez laktózy – bezlaktózové mléko)
 • půl lžičky vanilkového extraktu
 • moučkový cukr na posyp

POSTUP

Na pracovní desku si připravte kuchyňského robota či ruční šlehač a všechny odvážené suroviny. Oddělte žloutky a bílky. Bílky nechte chvíli prošlehat, přisypte k nim cukr a šlehejte, dokud se nevytvoří krásná bílá pěna.

Za stálého šlehání vlívejte v rozmezí 3 minut rozpuštěné máslo s kokosovým olejem, žloutky, vanilkový extrakt, mléko a nechte směs pořádně prošlehat.

velikonoční beránek

Mezitím si rozehřejte troubu na 180 stupňů. Formu vymažte tukem a vysypte polohrubou moukou. Smíchejte mouky s kypřícím práškem a postupně zašlehávejte do tekuté směsi.

velikonoční beránek

Vzniklé těsto vlijte do formy a pečte cca 50 minut. Upečeného beránka nechte vychladnout a poté ho vyklopte z formy a posypte moučkovým cukrem či přelijte čokoládou.

velikonoční beránek

Já ho mám takhle nejraději – klasického s moučkovým cukrem a bez čokolády. Nejvíce si ho vychutnám s horkým kakaem nebo dobrou kávou. A co vy? Pečete na Velikonoce beránka? A jakého máte nejraději? Anebo si raději dopřejete pořádný kynutý MAZANEC?

S láskou ♥ Linda

18 komentářů na “VELIKONOČNÍ BERÁNEK”

  1. Linda Pazderová

   Tak ho určitě příští rok zkuste. Je na tom super to, že si ho můžeš udělat podle sebe, takže klidně přidat čokoládu nebo třeba kandované ovoce :)

  1. Linda Pazderová

   Tak to já mám mazanec ráda, ale beránek je beránek. Mám ráda jak je to těsto lehké a ne takové hutné jako to kynuté :)

  1. Linda Pazderová

   Jee, strašně moc děkuji! To máš pravdu, ale já tu čokoládovou polevu moc nemusím, ale s ořechy bych si ho klidně dala! :) :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *