slaný karamel

SLANÝ KARAMEL

Populárnější dochucovadlo či sladkost asi nenajdete. Je čím dál tím víc vyhledávaný a zařazovaný do různých jídel. A není divu! Jeho krémová struktura a sladká chuť se štiplavým koncem, zákonitě zachutná každému. A vy si ho můžete s pár surovinami uvařit doma! Vytvořte si opravdu vynikající slaný karamel.

KDE SE VZAL?

Kde jinde by mohl mít svůj původ, než ve Francii. Konkrétně v Bretani. Ta je známá svým opravdu slaným máslem, takže se při výrobě karamelu vůbec nemusí používat sůl.

TIPY

Po celou dobu vaření dávejte pozor na to, aby se karamel nepřipálil. Takže je lepší mít rozpálenou plotnu na míň stupňů než na víc. Při míchání používejte metličku, abyste měli jistotu, že se celá směs dostatečně spojí.

Slaný karamel uchovávejte v lednici a do sklenice sahejte, pokud možno, pouze čistou lžící.

Pokud máte opravdu slané máslo, nemusíte používat sůl.

PŘIPRAVÍME SI (na 1 sklenici)
  • 160 ml smetany ke šlehání (31% nebo 33%)
  • 250 g cukru (bez hrudek!)
  • 80 g másla
  • 1 lžičku soli

POSTUP

Cukr vsypeme do hrnce a položíme na plotnu, kterou rozpálíme na střední plamen (u elektrických varných desek cca stupeň 5). Průběžně ho mícháme a dáváme pozor, aby se nám nepřipálil. Když bude zcela rozpuštěn, což může trvat klidně i 10 minut, tak ho odstavíme z plotny.

slaný karamel

Smetanu ohřejeme a vlijeme do hrnce s rozpuštěným cukrem. Opět postavíme na plotnu, ale tentokrát na nižší stupeň (u elektrických varných desek cca stupeň 3, 4) a snažíme se míchat. Směs začne tuhnout, což je v pořádku, a nyní musíme počkat, dokud nebude opět tekutá.

slaný karamel

Když už je vše zcela rozpuštěné a nevidíme ani jednu hrudku, přisypeme sůl a vložíme máslo, které za občasného promíchání rozpustíme. Hotovou směs ihned nalijeme do čistých sklenic, uzavřeme, otočíme víčkem dolů a necháme vychladnout.

slaný karamel

Nejenže je dobrý jako zpestření dezertu, zmrzliny, snídaně nebo třeba smaženého banánu, ale je to i milý dárek pro někoho blízkého. Sama plánuji, že někoho z mých přátel a rodiny touto dobrotou obdaruji. Kdo by nechtěl slaný karamel, že? A na co byste si ho dali vy?

S láskou ♥ Linda

6 komentářů u “SLANÝ KARAMEL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek