pesto z lichořeřišnice

PESTO Z LICHOŘEŘIŠNICE

Podzim už přišel a nyní je čas na poslední sklizeň a zpracování úrody ze zahrádky. Jednou z rostlin, kterou si můžete natrhat, je lichořeřišnice. Z ní se dají použít jak květy, tak semena, ale i listy. Vyzkoušejte si doma vytvořit pesto z lichořeřišnice, ve kterém je plno vitamínů a prospěšných látek!

CO OBSAHUJE?

Její listy jsou bohaté na vitamín C a semena na železo a fosfor. Na tělo působí antibioticky a pomáhá s dýchacími a urologickými problémy, se záněty vaječníků a prostaty a dobře působí proti vypadávání vlasů.

A odkud pochází? Do 17. století se vyskytovala hlavně v Jižní Americe, kde ji prioritně využívali k léčbě infekcí. Postupem času se začala rozšiřovat do Evropy, kde našla uplatnění jako lék na močové cesty.

TIPY

Do pesta nakombinujte směs olivového a slunečnicového oleje. Dobrou volbou je i samotný slunečnicový.

Kromě listů lichořeřišnice klidně přidejte také její květy, nebo i jiné JEDLÉ KVĚTY.

NAHRAZENÍ INGREDIENCÍ

Lněné semínko lze vyměnit za jakákoliv jiná semena nebo ořechy. Vyzkoušejte třeba vlašské ořechy, piniové ořechy či slunečnicová semínka.

PŘIPRAVÍME SI (na 1 menší sklenici)
  • 25 g listů lichořeřišnice (i květů)
  • 20 g bazalky
  • 5 g pažitky
  • 10 g lněných semínek
  • sůl
  • 45 ml slunečnicového + 40 ml olivového oleje (nebo 85 ml slunečnicového oleje)
  • 1 stroužek česneku

POSTUP

Lichořeřišnici, bazalku i pažitku očistíme a vložíme do misky. Stroužek česneku oloupeme a přihodíme k bylinkám. K ruce si připravíme sůl, olej a lněná semínka. Vezmeme tyčový mixér a bylinky s česnekem rozmixujeme na jemno. 

pesto z lichořeřišnice

Přisypeme lněná semínka, sůl a zalijeme olejem. Směs zlehka promícháme, případně dochutíme a vlijeme do čisté sklenice. Uchováváme ho v uzavřené nádobě v lednici.

pesto z lichořeřišnicepesto z lichořeřišnice

A kam pesto použít? Vynikající je s pečivem, zamíchané v těstovinách, nebo třeba v rizotu. Každé jídlo nejenže hezky provoní, ale i skvěle dochutí. Jelikož je připravované za studena, zachovává si plno prospěšných látek a vitamínů. Zkoušeli jste udělat domácí pesto? A z jakých bylinek?

S láskou ♥ Linda

3 komentáře u “PESTO Z LICHOŘEŘIŠNICE

  1. Lichořeřišnici mám (i přes to krkolomné jméno :)) moc ráda, pomohla mi před lety od chronického zánětu močového měchýře, na který přestala účinkovat antibiotika.

    Varianta čerstvé bylinky v pestu je velmi zajímavá, zvlášť teď v chřipkové sezóně!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek