pesto z lichořeřišnice

PESTO Z LICHOŘEŘIŠNICE

Podzim už přišel a nyní je čas na poslední sklizeň a zpracování úrody ze zahrádky. Jednou z rostlin, kterou si můžete natrhat, je lichořeřišnice. Z ní se dají použít jak květy, tak semena, ale i listy. Vyzkoušejte si doma vytvořit pesto z lichořeřišnice, ve kterém je plno vitamínů a prospěšných látek!

CO OBSAHUJE?

Její listy jsou bohaté na vitamín C a semena na železo a fosfor. Na tělo působí antibioticky a pomáhá s dýchacími a urologickými problémy, se záněty vaječníků a prostaty a dobře působí proti vypadávání vlasů.

A odkud pochází? Do 17. století se vyskytovala hlavně v Jižní Americe, kde ji prioritně využívali k léčbě infekcí. Postupem času se začala rozšiřovat do Evropy, kde našla uplatnění jako lék na močové cesty.

TIPY

Do pesta nakombinujte směs olivového a slunečnicového oleje. Dobrou volbou je i samotný slunečnicový.

Kromě listů lichořeřišnice klidně přidejte také její květy, nebo i jiné JEDLÉ KVĚTY.

Lněné semínko lze vyměnit za jakákoliv jiná semena nebo ořechy. Vyzkoušejte třeba vlašské ořechy, piniové ořechy či slunečnicová semínka.

PŘIPRAVTE SI (na 1 menší sklenici)
 • 25 g listů lichořeřišnice (i květů)
 • 20 g bazalky
 • 5 g pažitky
 • 10 g lněných semínek
 • sůl
 • 45 ml slunečnicového + 40 ml olivového oleje (nebo 85 ml slunečnicového oleje)
 • 1 stroužek česneku

POSTUP

Lichořeřišnici, bazalku i pažitku očistíme a vložíme do misky. Stroužek česneku oloupeme a přihodíme k bylinkám. K ruce si připravíme sůl, olej a lněná semínka. Vezmeme tyčový mixér a bylinky s česnekem rozmixujeme na jemno. 

pesto z lichořeřišnice

Přisypeme lněná semínka, sůl a zalijeme olejem. Směs zlehka promícháme, případně dochutíme a vlijeme do čisté sklenice. Uchováváme ho v uzavřené nádobě v lednici.

pesto z lichořeřišnicepesto z lichořeřišnice

A kam pesto použít? Vynikající je s pečivem, zamíchané v těstovinách, nebo třeba v rizotu. Každé jídlo nejenže hezky provoní, ale i skvěle dochutí. Jelikož je připravované za studena, zachovává si plno prospěšných látek a vitamínů. Zkoušeli jste udělat domácí pesto? A z jakých bylinek?

S láskou ♥ Linda

6 komentářů na “PESTO Z LICHOŘEŘIŠNICE”

 1. Lichořeřišnici mám (i přes to krkolomné jméno :)) moc ráda, pomohla mi před lety od chronického zánětu močového měchýře, na který přestala účinkovat antibiotika.

  Varianta čerstvé bylinky v pestu je velmi zajímavá, zvlášť teď v chřipkové sezóně!

  1. Linda Pazderová

   Lichořeřišnice je fakt skvělá ve všech ohledech a hodně zdravá, což jsi také zjistila :))
   Je to skvělé a já takhle zpracovávám opravdu vše, co je na zahrádce nebo zbyde, vždycky se nějaké to pesto hodí :))

  1. Linda Pazderová

   Zkus se poptat u známých, sousedů. Občas se lichořeřišnice rozroste tolik, že už to pro někoho může být spíš jako plevel a rádi se jí zbaví :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *