diy peněženka z pratelného papíru

PENĚŽENKA Z PRATELNÉHO PAPÍRU

Tvoření a hlavně práci s pratelným papírem jsem si dost oblíbila. Peněženka z pratelného papíru, která je v minimalistickém stylu, je malá a hodí se tak do každé menší kabelky, když jdete na party, ples nebo na jakoukoliv společenskou událost. Už s sebou netahejte velkou peněženku, kterou nosíte běžně!

O TVOŘENÍ

A teď k tomu, co je to ten pratelný papír. Je to materiál, který se na omak podobá kožence a na pohled vypadá jako kůže. Dá se vyprat a ušijete z něj snad cokoliv. Hlavně je ekologický a recyklovatelný. Vyrábí se z celulózy z odpadového dřeva a často je označován jako EKO kůže. Už jsem z něho vyráběla VIZITKÁŘ!

TIPY

Tohle jednoduché DIY zvládnete také. Pro ty, co mají šicí stroj, to bude jednodušší. Ti, co ho nemají a budou šít ručně s nití a jehlou, tak to bude trochu těžší, ale dá se to zvládnout. Já jsem takto šila také, ale do budoucna si budu chtít stroj pořídit.

PŘIPRAVTE SI
 • pratelný papír (WASH-M-PAPER)
 • nůžky
 • nit
 • jehlu
 • pravítko
 • krejčovský metr
 • tužku
 • patentku
 • připínáček
 • kancelářské sponky
 • tavicí pistoli
POSTUP

Na pratelném papíru si pomocí krejčovského metru naměříme na délku 22 cm a na šířku 12,5 cm. Obdélník vystřihneme, od jedné z delších stran si odpočítáme 9 cm a přehneme. Z druhé strany uděláme to samé, ale přehyb bude mít 4 cm. Vše si upevníme kancelářskými sponkami. Teď by to mělo připomínat kapsičku.

Když nadzvedneme přehyb (ten čtyřcentimetrový), tak uvidíme jednu z delších stran obdélníků, kterou jsme zahnuli na 9 cm. Odměříme si na ní 1 cm a zastřihneme. Je to proto, abychom se do peněženky lépe dostali.

Vezmeme si pravítko a tužku a po obou protilehlých stranách, které je třeba sešít, si uděláme čárku, která je od okraje 3 mm. Pomocí připínáčku na ní uděláme díry v 3 mm odstupech.

Jehlu si navlíkneme na nit a začneme šít zespoda nahoru. První steh, kdy potřebujeme schovat uzlíček, uděláme přes vnitřek (nit neprotáhneme přes obě strany, ale vnitřkem) a pak už šijeme obnitkovacím stehem až dojdeme nahoru. Tady nit zapošijeme a ustřihneme. Takto uděláme i druhou stranu.

diy peněženka z pratelného papíru

Kancelářské sponky sundáme a k ruce si bereme opět jehlu, nit a také patentku. Jednu její část přišijeme cca 1,5 cm od kraje, který jsme si před chvílí střihali. Druhou část si odměříme podle té přišité patentky na otevírací část peněženky.

diy peněženka z pratelného papíru

Vezmeme další pratelný papír. Já jsem si vybrala tmavě modrý a zlatý. Pokud budeme chtít takové, jaké je na fotce, tak vystřihneme pásky s rozměry 9,5 x 2 cm a 3 x 2 cm. Pomocí tavicí pistole proužky přilepíme na vrchní část a to hodně přesně, aby nám to někde moc nepřesahovalo. Po zaschnutí lepidla si můžeme uzavíratelný díl zastřihnout o 0,5 mm na šikmo.

diy peněženka z pratelného papíru

A máme hotovo! Teď si stačí vnitřek naplnit penězi, vzít si s sebou doklady a vyrazit třeba na nějakou oslavu či party. Líbí se vám takhle peněženka v minimalistickém stylu? Hodila by se vám do vaší kabelky? Určitě se můžete zase brzo těšit na další tvoření s pratelným papírem!

S láskou ♥ Linda

18 komentářů u „PENĚŽENKA Z PRATELNÉHO PAPÍRU

 1. Ta je krásná! :) Já jsem si právě na party, nebo když s sebou nepotřebuju vyloženě velkou peněžku, koupila menší peněženku, která má i různé přihrádky, přeci jen mám ráda, když vím, kde co v peněžence najdu, ale dovedu si představit, že bych využila i tuto :)

  Another Dominika

  1. Děkuji moc :) To já právě dlouho chtěla nějakou peněženku. Mě stačí když to má takhle jednu kapsu a je tam všechno :D No a tak jsem si řekla, že než bych čekala, že si jí koupím, tak jsem si jí ušila :)

 2. uznavam, ze jednorozcovy obal na karty, ktory som si kupila s tym, ze ho budem obcas nosievat ako penazenku, nie je prilis eko. a hlavne ho ani nepouzivam tak casto, ako by som chcela :D radsej som si kupila mensiu penazenku, a potom mam viac miesta vo svojej mini kabelke. ale je pravda, ze nieco taketo doma site, ma svoje caro :)

  1. Právě že jsem taky chtěla nějakou malou peněženku do mini kabelky. Sice se mi tam ta moje velká vejde, ale je to pak zbytečné tahání s tím. Tak než jsem si jí někde koupila, tak jsem si jí radši ušila doma a suprově slouží :)

 3. _______________________________________________________________________________________
  Jsem ráda, že se Vám tohle DIY a tvoření s pratelným papírem líbí. Určitě se můžete těšit na další, protože už v minulém článku jste se na další DIY s tímto materiálem těšili. Kdo chce, tak určitě tento materiál vyzkoušejte, protože rozhodně stojí za to :)
  _______________________________________________________________________________________

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *