ORIGAMI ZÁLOŽKA

Začali jste číst knihu a chcete si stylově založit stránku, kde jste skončili? Řešením je jednoduchá origami záložka! Je praktická, v knize vypadá krásně a kde kdo bude koukat, jak originální záložku máte. Pojďte se podívat a jednu si složit!

O TVOŘENÍ

A co je origami? Je to japonské umění, při kterém se skládá papír do různých motivů a tvarů. Vyžaduje hodně soustředění a přesnosti. Existuje několik druhů. V tradičním skládání se nepoužívají nůžky (když nepočítáme na začátku vystřihování čtverce) a ani lepidlo. Používá se pouze jeden list papíru. Dále se může skládat z několika listů, kdy vznikají 3D obrazce. Posledním druhem jsou ty pohyblivé.

origami záložka

TIPY

Jaký papír použít? Prodávají se speciální papíry na origami, ale myslím, že je to zbytečné. Buďto vám postačí klasický bílý, barevný nebo můžete sáhnou po barevném balicím papíru, který krásně drží. Poslední zmíněný jsem použila já.

Výhodou tohoto tvoření je, že k tomu postačí pouze pár věcí, které má doma určitě každý. Pak se stačí držet návodu a vzniknou krásné záložky do knih, které můžete věnovat i jako malý dáreček. Protože hezká záložka potěší každého čtenáře.

PŘIPRAVTE SI
 • papír (klasický, barevný či balicí)
 • nůžky
 • pravítko
 • tužku
POSTUP

Naměříme si čtverec o velikosti 10 x 10 cm, vystřihneme ho a otočíme vzorovanou stranou dolu. Vezmeme jeden roh a přehneme ho k tomu druhému. Vznikne nám trojúhelník. Jeho levý roh ohneme směrem k hornímu tak, aby špičky byly u sebe. To samé uděláme s tím pravým, který taktéž ohneme směrem k hornímu rohu. Vznikne kosočtverec.

Oba rohy dáme zpět dolu a mezi prsty chytneme přední stranu vrchního rohu trojúhelníku. Tu přehneme směrem dolu, aby se její špička dotýkala středu nejdelší strany. Tím rozdělíme přední část a vizuálně nám na obou stranách vzniknou 2 menší trojúhelníčky.

origami záložka

Vezmeme jeden z nich a stejně jako předtím, když jsme ohýbali jeden z bočních rohů k tomu hornímu, tak to uděláme znovu, akorát ho ohneme dovnitř, jakoby do kapsičky. To stejné uděláme i na druhé straně.

origami záložka

Všechny přehyby ještě jednou pořádně zmáčkneme, abychom se ujistili, že budou držet. Kdo chce, tak je může pro jistotu přelepit. A originální origami záložka je na světě!

origami záložkaorigami záložka

Pokud jste hodně kreativní a nestačí vám jen papír se vzory, tak si můžete vytvořit z barevného papíru různé obrazce (třeba hlavy zvířat či srdíčka). Já jsem zvolila elegantnější verzi. Je sice trochu více holčičí, ale když si kluci vezmou jinak vzorovaný papír, tak je to i pro ně. A jak se vám záložka líbí? Vytvoříte si jednu pro sebe a svou rozečtenou knihu?

S láskou ♥ Linda

12 komentářů u „ORIGAMI ZÁLOŽKA

 1. Tuto záložku jsem vytvářela s dětmi, když jsem byla jako au pair v Holandsku. Chytlo je to neskutečně, po pár hodinách měly dostatek záložek snad do každé knihy v domě :D Od barevných papírů jsme přešli až k postavičkám – mimoni, zvířátka a kdo ví co ještě. A skončilo to tak, že tyto záložky pak prodávaly na trhu, tak jim z toho kápl ještě nějaký cent.
  Moc se mi líbí zdobený papír, ze kterého jsi záložku vytvářela :) Jiné origami vůbec nezvládám, moje ruce ani moje trpělivost v tu chvíli nespolupracují :D
  Lucka Stefani

  1. Ono je to skvělé a člověka to rychle chytne. Nad postavičkami jsem přemýšlela, tak třeba tu časem bude další návod na tvoření :D A super, že si díky tomu i něco vydělali :) Moc děkuji :) Já jsem zatím žádné další origami nezkoušela, ale přemýšlela jsem, že do něčeho jednoduššího půjdu :D

 2. Super návod. :) Už som si ju aj vytvorila. Podobnú som mala, ale musela som na ňu použiť lepidlo a nebolo to také pekné, ale teraz som našla ozdobný papier a musím uznať, že tento návod je jednoduchší. :) Ďakujem zaň.

  1. Moc děkuji! :) Jsem ráda, že ti to podle návodu šlo. Když jsem jí dělala poprvé, tak jsem se bála, že právě lepidlo bude taky potřeba, ale nakonec jsem zjistila, že když to člověk dělá pořádně, tak to pak krásně drží :)

  1. Moc děkuji, jsem ráda, že se ti líbí jak papír, tak záložka :) Je to možné, že si jí vyráběla dříve, už se dělá celkem dlouho, ale mě se to zalíbilo až teď :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *