MAURICIUS A ŽIVOT NA NĚM

V minulém článku jsme si Mauricius představili z té přírodní stránky. Dnes Vám nastíním život na něm a napíši vše ohledně peněz, náboženství, obyvatel, nákupů a připojím i tipy na nějaká zajímavá místa mimo přírodu. Takže se máte na co těšit. Ten, kdo se tam chystá, tak se mu tohle bude rozhodně hodit. Ostatní se mohou dozvědět něco nového, co třeba nevěděli.
To, že je Mauritius kus od Madagaskaru a jakou má rozlohu, tak to jsem Vám psala už v minulém článku. A tak Vás radši informuji o tom, že hlavní město je Port Louis a na celém ostrově žije přibližně 1 300 000 obyvatel různých národností. 
Mezi největší část obyvatelstva patří Indové, pak míšenci, běloši a v poslední řadě lidé čínského původu. Podle toho jsou tady daná i náboženství, kdy největší procento tvoří hinduisté, poté křesťané a muslimové. 
Úředním jazykem je angličtina, i když to tak vůbec nevypadá. Hodně se tu setkáte s francouzštinou a také kreolštinou, která má právě ve francouzštině základy. 
Jinak lidé na Mauriciu jsou velmi přátelští a opravdu hodní. Když sem přijedete, tak Vám přijde, že se Vám to jen zdá. Náš uspěchaný život, který zde v Evropě žijeme, tam opravdu neznají a všechno si dávají v pohodě a neřeší to. A s tím také souvisí to, že je zde doslova přezaměstnanost. Na jednu pracovní pozici je tam třeba 5 lidí, takže pak se není čemu divit, že všechno dělají v klidu.
Na ostrově se dá platit skoro čímkoliv. Takže v pohodě Vám vezmou eura, dolary a platební karty. My jsme si přesto raději vyměnili na mauricijské rupie, protože to místní přivítali více než cizí měny. Dejte ale pozor! Mauricijské rupie lze měnit pouze tam, v Česku je nikde nemají. Takže si je vyměňte hned na letišti (což je výhodnější) nebo později v hotelu či ve městě.
Po ostrově můžete cestovat autobusem, ale přijde mi pohodlnější taxi. Nám ho vždycky zavolali na hotelové recepci a my jsme pak vyrazili za smluvenou cenu. Taxikář nás odvezl na určené místo, celou dobu na nás čekal a pak nás přivezl zpět do hotelu, kde jsme mu zaplatili. Třeba za výlet do botanické a muzea cukru jsme platili 1600 rupií, což je cca 950 korun českých.

Pokud si budete chtít půjčit auto, tak si dejte bacha, jelikož se zde jezdí vlevo jako v Anglii.

A v poslední řadě, než se pustíme do tipů na místa, bych Vám chtěla ještě připomenout časový posun. Ale je opravdu malinkatý, takže na + 2 hodiny si lehce zvyknete!

L´AVANTURE DU SUCRE (sever ostrova)
Je muzeum cukru, kde se dozvíte, jak se cukrová třtina zpracovává, jak se vyrábí cukr, něco o jeho historii a dokonce zde uvidíte i stroje na jeho výrobu. Na konci celé trasy Vás čeká obchod se suvenýry, kde si můžete různé druhy cukrů ochutnat a případně zakoupit. A to není všechno! V rámci vstupenky máte degustaci na dva vybrané rumy
Vstup je zpoplatněn, ale stojí to za to. A jen takový tip na závěr! Určitě spojte návštěvu botanické a muzea, jsou totiž kus od sebe.

TRHY V PORT LOUIS (severozápad ostrova)
Určitě je nesmíte vynechat! Vyrazte na ně dopoledne, třeba mezi 10:00 – 11:00 a projděte si je celé. Najdete tam snad všechno. Od ovoce, zeleniny, masa, bylinek, jídla, pití, suvenýrů, koření, kávy, čaje až po oblečení.
My jsme ochutnali kokos, který nás vyšel na 100 rupií (což je cca 60 korun) a nakoupili spousty suvenýrů a hlavně koření. Rozhodně ale nekývněte na nabízenou cenu. Musíte smlouvat a to nekompromisně. U některých stánků jsme strávili klidně i 20 minut a bavili se o ceně. Kromě jednoho, kde s cenou dolu nešel, se nám podařilo usmlouvat všechno minimálně o půlku levněji.


LE CAUDAN WATERFRONT (severozápad ostrova)
Když už budete v hlavním městě, tak zajděte do téhle uličky. Deštníky zavěšené mezi domy jsou překrásné a za ten pohled rozhodně stojí (a za fotku taky). Navíc kousek odsud je nákupní centrum, přístav Port Louis a brzo zde budou otevírat obrovské akvárium.

RUMÉRIE CHAMAREL (jihozápad ostrova)
Jak už jste mohli číst v minulém článku, tak jsme s naším delegátem jeli na výlet. A v rámci výletu byla i zastávka v místní rumérii. Z té jsem měla opravdu velký strach, jelikož součástí prohlídky byla právě degustace 9 rumů. Nakonec jsem ochutnala 7 druhů a jeden jsem si dala dvakrát, takže 8 panáčků. Musím však uznat, že to uvolnilo atmosféru a byla sranda. 
Poté nás nahnali do obchodu se suvenýry, kde jsme v náladě utráceli a pak se šli najíst do restauraci, kam doporučuji zajít, jelikož vaří opravdu skvěle. V rumérii je krásné prostředí a samozřejmě se můžete podívat, jak se samotný rum vyrábí.

GRAND BASSIN (jih ostrova)
Považuje se za nejposvátnější místo Mauricia. Jde o jezero, které dosud nebylo prozkoumáno a není tak známá ani jeho hloubka. Součástí je i jeden z hinduistických chrámů, kam se můžete jít podívat. Dejte si však pozor, dovnitř vstupujte bez bot! Někdy tu dělají požehnání, při čemž Vám na čelo nakreslí symbol a na oplátku chtějí, abyste jim přispěli něco na chod celého objektu.

MAURITIUS AQUARIUM (sever ostrova)

Do akvária jsme zašli, jelikož jsme ho měli asi 100 metrů od hotelu a máme rádi rybičky. Tohle byla navíc jedna z posledních možností se tam podívat, jelikož v Port Louis stavějí nové, obrovské akvárium a tohle uzavřou. Musím však říct, že i když to není bůh ví jak velké, tak zde mají obrovské množství ryb a dokonce i mořské želvy, které miluji.

Za návštěvu stojí určitě i další zajímavá místa. Rozhodně Vám doporučuji ty trhy. A vůbec se nebojte. S přítelem jsme si to náramně užili. Využijte toho, že prodejci češtině nerozumí a domlouvejte se mezi sebou. Je samotné to trochu vyvede z míry. 
Pokud byste měli nějaký dotaz, tak pište do komentářů nebo na e-mail. A jak se Vám líbí život na ostrově? Bydleli byste tam nebo je to podle Vás lepší jen takhle na dovolenou?
S láskou 
  Linda

19 komentářů u “MAURICIUS A ŽIVOT NA NĚM

 1. Na Mauricius bych se někdy chtěla zaletět podívat a tvé články rozhodně využiji na místa, kam se podívat apod. Moc krásný článek. Ja za 14 dní odlítám na Bali, takze muj blog bude zaplněn Indonesii, ale neuveritelne se tesim :)

 2. Tam bych vážně jela hned. Sice tedy bych musela jít na ty trhy s nějakým doprovodem, protože smlouvat bych se styděla, ale určitě bych těch suvenýrů nahrabala dost:D Nejvíc by mě zajímala třeba ta botanická zahrada, nebo ten chrám, miluju taková místa.

 3. Líbí se mi, jak si to prakticky zpracovala i s tipy, co a jak, včetně cen :) Kam na výlet je super bonus. Zaujalo mě muzeum cukru a také to, že rupie neseženeš nikde jinde, než u nich :D

  Nikdy by mě nenapadlo, vybírat si barvu oblečení podle toho, do jaké země jedu :D Je ale pravda, že ta červená bunda je moc hezká! :) Já trávím zimu v kabátu a v šále, která se spíše podobá dece :D

  TheWayByA

 4. Musí to bejt fakt nádherná země! Popsala jsi to moc hezky, je fajn, že ses nezaobírala jen nějakými tipy, jaký navštívit obchody a takovýhle blbosti, ale vypsala jsi fakt super místa, který jsou zajímavý a určitě se vyplatí je navštívit! :)

  Karolína & Korea v Česku

 5. Mamka smlouvala také na maďarských trzích :D Je zajímavé, že když člověk někde nesmlouvá, tak určití lidé to berou jako urážku :D :D Ty rumy mě pobavili! To musela být nálada :D :D Podle mě je to lepší jen ta na dovolenou, než na stálo, ale těžko říct, když jsem tam nebyla :)

  WantBeFitM

 6. Tak tam se taky chci podívat! :) A chci jet konečně do země, kde si budu moct pořádně zasmlouvat :D
  Jinak pohodáři jsou snad všude kromě naší zemičky. Ve Španělsku naprostý klid a pohoda. Ve Švýcarsku žádný spěch. Tak nevím, co děláme! :D

  Gabux

 7. _______________________________________________________________________________________
  Jsem moc ráda, že se Vám zpracování článku líbí. Snažila jsem se sem přenést veškeré dojmy z tohoto ostrova a myslím, že se mi to podařilo. Kdo bude mít tu možnost se tam podívat, tak neváhejte. Opravdu je to krásné místo, kam bych klidně jela znova :)
  _______________________________________________________________________________________

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek