mauricijská kuchyně

MAURICIJSKÁ KUCHYNĚ

Na Mauriciu jsem byla už před třemi měsíci, ale chtěla jsem se s vámi podělit o tu, pro mě důležitou věc. Mauricijská kuchyně rozhodně stojí za zmínku a to jak jídlo, tak i pití. Usaďte se a pojďte si užít exotické chutě ostrova.

Tamní kuchyně je dosti pestrá, jelikož se skládá hned z několika kultur a mísí se zde francouzská, kreolská, anglická, indická, čínská a africká. Takže si může vybrat každý. A navíc ve skoro každém hotelu vychází hostům vstříc. Například my měli na výběr z jejich kuchyně a poté se každý den vařilo ve stylu některého z národů, takže jsme se setkali s pokrmy z různých koutů světa.

mauricijská kuchyně

JÍDLO NA ULICI

Pokud ale chcete opravdu zážitek místní kuchyně, tak se nebojte v některém ze stánků ochutnat. Musím se přiznat, že jsem měla trochu obavy. Přece jenom každý varuje, ať si na dovolených nedáváte jen tak něco, ale když nás taxikář pozval na polévku do místního bistra, kde jedl i samotný policista, tak mé obavy opadly a s chutí jsem se do toho pustila.

Čekala nás polévka jménem Halim Chaud. Chuťově moc dobrá, připomínala mi tu naší skvělou čočkovku, akorát byla obohacena o kousky vařeného jehněčího masa. Taxikář si do toho ještě přidal chilli, což si přidávali snad všichni okolo do všech možných jídel, ale i bez toho to bylo dobré. Jinak do všeho velmi rádi dávají i koriandr.

mauricijská kuchyně

TRHY

O trzích jsem psala už v článku MAURICIUS A ŽIVOT NA NĚM, kde jsem zmiňovala, kdy je nejlepší na ně jít, kde je najdete a hlavně co na nich najdete. Zvenčí to na vás může působit trochu špinavě a budí to nedůvěru, ale jakmile vejdete, ocitnete se na těch typických trzích, které jsou pastvou pro oči. Všude čerstvé ovoce, zelenina, maso, koření, bylinky a spousta dalšího. My jsme si nakoupili koření, čaj, kávu a ochutnali mladý kokos. Nemusíte se bát něco ochutnat, ale je potřeba to omýt či oloupat.

mauricijská kuchyněmauricijská kuchyněmauricijská kuchyně

KURZ VAŘENÍ

V rámci pobytu jsme měli několik hotelových aktivit v ceně. Mezi ně patřil i kurz vaření, který byl každé úterý a sobotu. Já jsem se na něj vydala v úterý, kterého jsem se nemohla dočkat. Myslela jsem si, že o to nebude zas takový zájem, ale nakonec se nás tam sešlo asi 6. Dostali jsem kuchařskou čepici a zástěru a kuchař nám oznámil, že budeme připravovat rybu.

Tuším, že to byla treska, kterou jsme připravovali společně s kari, hořčičnými semínky, koriandrem, citronem, římským kmínem, cibulí, solí a pepřem. Jídlo to bylo opravdu vynikající a kurz se mi moc líbil, i když jsem se musela zaměřit na tu vizuální stránku, jelikož to celé probíhalo ve francouzštině a tu já bohužel neovládám. Ale i tak to bylo skvělé!

mauricijská kuchyně

ČAJ, KÁVA A KOŘENÍ

Jsou to oblíbené suvenýry. Navíc jsou pěstované na Mauriciu a o to lepší to je. Sami jsme si přivezli od každého něco, a tak si ty chutě ostrova připomínáme do teď. Nebojte se kupovat koření, ale rozhodně si vybírejte vanilkové lusky. Prodávají je úplně všude, ale mnohdy už starší a ty nejsou vůbec dobré, takže se zaměřte na ty pravé, krásně voňavé a takové jakoby šťavnaté.

K tomu všemu patří i rum a pivo. Mauricius je rumová velmoc, takže cukrová třtina se tu pěstuje na každém rohu, a to doslova. Nejde doporučit jednu značku, ale mně třeba chutnaly ty z oblasti Chamarel, kde jsme jednu rumérii navštívili a dali si v ní i vynikající oběd. Na blogu jste mohli číst i recept na BANÁNOVÉ DAIQUIRI, ten jsem odkoukala od barmanů. Pokud nejste na tvrdý alkohol, tak si dejte jejich pivo. Za mě rozhodně nejlepší Phoenix Beer.

mauricijská kuchyněmauricijská kuchyněmauricijská kuchyně

Moc se mi líbilo, jak na takovém malém ostrově není nouze o jídlo. Obyvatelé umí úžasně využít své zdroje, a tak značnou část jídelníčku tvoří mořské ryby a další mořští živočichové. Stejně to mají i s ovocem, kdy můžete ochutnat místní banány, mango, papáju, ananas či liči.

Kdybych to měla shrnout, tak je jejich kuchyně opravdu pestrá a zdravá. Jídla umí úžasně dochutit a jelikož je tam hodně prvků z té indické, kterou opravdu miluji, tak mé chuťové pohárky jásaly. Všechno bylo tak poctivé, lehké a promyšlené. Takže doufám, že se tam budu moct zas brzo zajet podívat a ochutnat něco dalšího.

mauricijská kuchyně

Pro ty, co by chtěli něco ochutnat, určitě připravím recept přímo z ostrova, takže po vánočních svátcích se máte v novém roce na co těšit! A jak se článek líbí vám? Chtěli byste něco z jídel nebo pití vyzkoušet? A jaká kuchyně, mimo té naší české, vám nejvíce chutná?

S láskou ♥ Linda

18 komentářů na “MAURICIJSKÁ KUCHYNĚ”

 1. Wau, všechno to vypadá tak super! :) Sice jsem původně chtěla namítat, že teda koriandr ve všem bych asi nesnesla ale od té doby co jsem se naplno zamilovala do asijské kuchyně už mi tolik nevadí a podobné pochoutky bych si také nechala líbit :)

  Malá Dominika

 2. Tohle je hodně zajímavej článek! Kombinace francouzské a africké kuchyně musí být vždycky zajímavá. Já jsem se teď vrátila ze severu Afriky, konkrétně z Maroka, a byla jsem trochu zklamaná, že třeba ryby a ovoce figurují na místním jídelníčku jen úplně minimálně, ačkoliv je to mandarinková velmoc a spousta měst leží přímo u oceánu nebo Středozemního moře. Ale zákusky a cukroví měli úžasné, to zas jo. :)

  1. Opravdu? Tak to teda koukám, že tam ryby moc nejí, taky bych to čekala. Ale zas mají jiné přednosti v marocká kuchyně je taky pestrá. To oni mají, to zas na Mauriciu zákusky a cukroví nic moc. Jako měli něco dobré, ale spíš moct péct neumí :D

 3. _______________________________________________________________________________________
  Jsem ráda, že se vám jejich jídlo líbí a strašně moc děkuji za pochvaly. Ten mauricijský recept si určitě připravím a po svátcích se můžete těšit a vyzkoušet si něco uvařit doma :)
  _______________________________________________________________________________________

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *