macrame

MACRAME

Chcete moderní dekoraci? Vyzkoušejte macrame! Tímto stylem tvoření si jednoduše vyrobíte minimalistický doplněk do bytu, na balkon, ale i na klíče. A začínáme pírkem, které je pro začátek ideální a vyzkoušíte si na něm, zda vás tato metoda pletení bude bavit!

O TVOŘENÍ

Macramé neboli drhání je technika vázání bavlnky, provázku nebo pletací příze a to tak, že vznikne plošná textilie, která má různé vzory. U pletení se nesmí používat ani háčky a ani jehlice.

Tento způsob tvoření údajně pochází z arabských zemí, ale vázání tkanin se věnovali už v Číně a to 500 před naším letopočtem. Oba národy tím dekorovaly slavnostní kostýmy, hedvábné obrazy či závěsy. Existuje několik technik vázání a já vám v dnešním tvoření ukáži plochý uzel.

TIPY

Na pletení existují speciální příze. Pokud se vám ji nechce kupovat, tak použijte obyčejnou bavlnku, provázek nebo klasické klubko, které se využívá k pletení a háčkování.

Doufám, že vás pletení baví, protože v kategorii TVOŘENÍ najdete na blogu i další návody na pletení.

PŘIPRAVTE SI
 • provázek, bavlnku nebo pletací přízi (YarnArt)
 • nůžky
 • tyčku nebo tužku (nebo něco jiného s tímto tvarem)
 • hřebínek
 • párátko
POSTUP

Ustřihněte kus provázku a připevněte ho na tyčinku nebo tužku. Nastřihejte si cca 50 stejně dlouhých kousků provázku (cca 12 cm dlouhých) a začněte je připevňovat. Buďto můžete proplétat po jednom nebo si jich vezměte 5 najednou a pak budete ubírat (tak, jako to mám u toho modrého).

macrame

Vezměte provázek, přehněte ho a jednu smyčku dejte pod ten upevněný k tyčince nebo tužce. Druhou smyčku provlékněte očkem té první a očkem té druhé provlékněte cancoury té první a utáhněte. Níže je to nafoceno.

macrame

Takhle budete pokračovat do té doby, než se vám bude líbit délka a na závěr uděláte na té poslední nitce uzlík. Na řadu přijde hřebínek a párátko. Pokud máte pírko z provázku nebo pletací příze, tak si nitku po nitce pomocí párátka trochu rozpleťte. Bude se vám to pak lépe rozčesávat. Pokud ho máte z jemných bavlnek, tak stačí pouze rozčesat.

macrame

Macramé pírko učešte a zastřihávejte do tvaru, který se vám líbí. Většinou se nahoře nechává širší a postupně se zužuje. Hotový si ho můžete dát na klíče, pověsit na zeď nebo zakomponovat do některé z dekorací.

macrame

Já jsem jeden z nich přidala na klíče a zbylé dva plánuji pověsit na zeď. Když jsem to zkoušela poprvé, tak jsem se bála, že to na mě bude příliš složité. Nakonec jsem zjistila, že je to jednoduché a během chvilku se dá udělat opravdu pěkná dekorace. A jak se líbí vám? A znáte macrame?

S láskou ♥ Linda

12 komentářů na “MACRAME”

 1. O tomto slyším poprvé! Ale vypadá to moc hezky, hned jak jsem to viděla, tak jsem si řekla, že si to dám na klíče. :D
  Na zeď bych si to možná pověsila, ale asi bych udělala hodně větší, nevím. Zkusím to, ale jsem trochu nervák. Hodně se mi líbí to světle modré pírko. Jsi fakt šikovná.

  1. Linda Pazderová

   Tak to je super, jsem ráda, že vidíš něco takové poprvé u mě. Na klíče se to opravdu hodí, tak si to zkus vyrobit :) Je to opravdu jednoduché! A moc děkuji :)

 2. Dobrý den,
  koupila jsem si přízi, na kterou máte odkaz – YarnArt – Macrame Cotton, a nějak si vubec nedovedu představit, jak to mám rozčesávat:(vůbec to nejde rozdělat na nějaké provázky a když to rozdělám tak se mi to jakoby celé rozplete. Můžete mi poradit, jaka čím to přesně rozčesáváte? Děkuji moc za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *