macrame

MACRAME

Chcete moderní dekoraci? Vyzkoušejte macrame! Tímto stylem tvoření si jednoduše vyrobíte minimalistický doplněk do bytu, na balkon, ale i na klíče. A začínáme pírkem!

Macramé neboli drhání je technika vázání bavlnky, provázku nebo pletací příze a to tak, že z toho vznikne plošná textilie. Tento způsob tvoření pochází z arabských zemí. Je několik technik vázání a já vám v dnešním DIY ukáži plochý uzel.

PŘIPRAVÍME SI:
  • provázek, bavlnku nebo pletací přízi
  • nůžky
  • tyčku nebo tužku (nebo něco jiného s tímto tvarem)
  • hřebínek
  • párátko
POSTUP:

Ustřihneme kus provázku a připevníme ho na tyčinku nebo tužku. Nastřiháme si cca 50 stejně dlouhých kousků provázku (cca 12 cm dlouhých) a začneme je připevňovat. Buďto můžeme proplétat po jednom nebo si jich vezmeme 5 najednou a pak budeme ubírat (tak, jako to mám u toho modrého).

macrame

Vezmeme provázek, přehneme ho a jednu smyčku dáme pod ten upevněný k tyčince nebo tužce. Druhou smyčku provlékneme očkem té první a očkem té druhé provlékneme cancoury té první a utáhneme. Níže je to nafoceno.

macrame

Takhle budeme pokračovat do té doby, než se nám bude líbit délka a na závěr uděláme na té poslední nitce uzlík. Na řadu přijde hřebínek a párátko. Pokud máme pírko z provázku nebo pletací příze, tak si nitku po nitce pomocí párátka trochu rozpleteme. Bude se nám to pak lépe rozčesávat. Pokud ho máme z jemných bavlnek, tak stačí pouze rozčesat.

macrame

Macramé pírko učešeme a zastřiháváme do tvaru, který se nám líbí. Většinou se nahoře nechává širší a postupně se zužuje. Hotový si ho můžeme dát na klíče, pověsit na zeď nebo zakomponovat do některé z dekorací.

macrame

Já jsem jeden z nich přidala na klíče a zbylé dva plánuji pověsit na zeď. Když jsem to zkoušela poprvé, tak jsem se bála, že to na mě bude příliš složité. Nakonec jsem zjistila, že je to jednoduché a během chvilku se dá udělat opravdu pěkná dekorace. A jak se líbí vám? A znáte macrame?

S láskou ♥ Linda

9 komentářů u “MACRAME

  1. O tomto slyším poprvé! Ale vypadá to moc hezky, hned jak jsem to viděla, tak jsem si řekla, že si to dám na klíče. :D
    Na zeď bych si to možná pověsila, ale asi bych udělala hodně větší, nevím. Zkusím to, ale jsem trochu nervák. Hodně se mi líbí to světle modré pírko. Jsi fakt šikovná.

    1. Tak to je super, jsem ráda, že vidíš něco takové poprvé u mě. Na klíče se to opravdu hodí, tak si to zkus vyrobit :) Je to opravdu jednoduché! A moc děkuji :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek