macrame věnec

MACRAME VĚNEC

Bytové doplňky miluji a v jejich výrobě a výběru si dávám záležet. Proto, když jsem chtěla do bytu novou závěsnou dekoraci, tak jsem se rozhodla, že vytvořím něco neobvyklého. A to rozhodně macrame věnec je! A jak na něj?

Pro začátek si shrneme, co je macrame. S touhle technikou jsem na blogu už pracovala (MACRAME) , ale nikdy není špatné si něco připomenout. Této metodě se také jinak říká drhání a je to vázání bavlnky, provázku nebo pletací příze, ze které vznikne plošná textilie.

PŘIPRAVÍME SI:
Kruh:
 • drátek
 • přízi na ruční pletení (darky.cz)
 • nůžky
 • bavlnku
 • krejčovský metr
 • hřebínek
 • jehlu
Střapce:
 • bavlnku
 • nůžky
 • karton, čtvrtku
POSTUP:
Kruh:

Než začneme vytvářet samotnou dekoraci, tak si všechny věci připravíme. Drátek nastříháme na 6 stejně dlouhých kusů (cca 30 cm). Pletací přízi nastříháme na několik kusů, které jsou dlouhé cca 10 cm. Nakonec jehlu navlékneme na bavlnku a vše je připraveno.

macrame věnec

Drátky spleteme do copánku, oba konce dáme k sobě a malým kouskem drátku svážeme. Vytvarujeme je do kruhu, na němž budeme postupně upevňovat pletací přízi pomocí tzv. liščí smyčky. Až bude příze všude dokola, tak vezmeme hřebínek a opatrně ji pročešeme, aby byla ještě jemnější.

macrame věnec

Když je vše pročesané, tak bereme nůžky a kolem dokola to zastřihneme. Vezmeme si bavlnku, na níž je navlečena jehla, a jedním koncem ji přivážeme k drátku, na kterém je napletena příze. Jehlu provlékáme křížem krážem a na konci šití uděláme uzel, aby to celé drželo. Z kousku bavlnky navážeme poutko, aby se dal věnec zavěsit.

macrame věnec

Střapce:

Z kartonu nebo čtvrtky si vystřihneme obdélník s rozměry cca 8 x 4 cm. Obdélník je to z toho důvodu, že si můžeme udělat větší, ale i menší střapce. Teď si do ruky vezmeme bavlnku a obmotáme ji kolem jedné ze stran tak, aby byl střapec ve výsledku silný.

střapec

Ustřihneme si kus nitě vedle. Tu provlékneme mezi namotanou bavlnkou a papírem a zavážeme na jedné ze stran, aby se dal střapec pověsit.

Celé to sundáme z obdélníku a ustřihneme si další kus nitky, kterou přivážeme cca 1 cm pod tou první přivázanou. Pak už stačí nůžkami rozstřihnout spodní stranu a střapec je hotový!

střapecstřapec

Díky přivázaným střapcům vypadá věnec trochu jako lapač snů, ale ten to opravdu není. Každopádně si takový klidně můžete vytvořit. Dekorace je to trochu extravagantní, ale kdo si potrpí na odlišnost, tak si ji zamiluje. A jak se věnec líbí vám?

S láskou ♥ Linda

Příspěvek vytvořen 120

14 komentářů u “MACRAME VĚNEC

 1. jak z tak tenké nitě :) vznikne tak krasny kus dekorace :) to je neskutecny, fakt roztomile, uplne si to umim predstavit doma na zdi, i ve vice provedenich mensich i vetsich vedle sebe :) super, i jako darek … proste od srdce vyrobene pro nekoho, jsi moc sikovna :)

  1. Moc děkuji za krásný komentáře, moc mě potěšil! Určitě je to super i jako dárek pro někoho jako jemná a decentní dekorace :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek