nástěnná macrame dekorace

MACRAME NÁSTĚNNÁ DEKORACE

Co si takhle zútulnit byt? Macrame nástěnná dekorace, kterou si upletete sami, upoutá pozornost každé návštěvy. V dnešní době je trendy dekorace vyrábět, tak proč to nezkusit? Je to jednoduché, zabere vám to pár večerů u televize, ale vyzdobí byt třeba do konce života!

O TVOŘENÍ

Macramé neboli drhání je technika vázání bavlnky, provázku nebo pletací příze a to tak, že vznikne plošná textilie, která má různé vzory. U pletení se nesmí používat ani háčky a ani jehlice.

TIPY

Macrame je nyní velmi oblíbené. Seznámit jste se s ním mohli už ve dvou tvořeních a to MACRAME, kde jsem vyrobila pírka a samotné pletení představila. Pak následoval MACRAME VĚNEC, kde jsem ukázala, že tato metoda může mít jakoukoliv podobu.

ZAPLETENO.CZ

Zapletený krámek, který najdete v centru Brna, nabízí spoustu druhů příze a doplňků na pletení. Ať už chcete plést, háčkovat či splétat macrame, vždy tu najdete to správné klubko. Pokud nejste z Brna, tak nezoufejte, protože krámek má i svůj vlastní eshop zapleteno.cz, odkud si můžete cokoliv objednat a v pořádku se to k vám dostane.

macrame nástěnná dekorace

V nabídce mají speciální příze na drhání, se kterými to půjde ještě lépe. Prostě to pravé pro macrame. A čím jsou tak speciální? Všechny tři jsou tenčí (cca 2 mm), jemné a opravdu pevné, takže vydrží cokoliv. Dvě větší jsou z bavlny a polyesteru (15%) a třetí je pouze z polyesteru (100%).

PŘIPRAVTE SI
 • přízi Macrame Cotton (zapleteno.cz) nebo šňůrkovou přízi Macrame (zapleteno.cz)
 • nůžky
 • větev či dřevěnou tyč
 • nit na pověšení
POSTUP

Nejdříve z příze nastřiháme 12 stejně dlouhých kusů (cca 190 cm) a navážeme je na větev v cca 1,5 cm rozestupech. Vezmeme první kus, přehneme na půl a očko, které nám vzniklo, přiložíme na větev. Zatáhneme ho dozadu, provlíkneme a pořádně utáhneme.

Pletení je jednoduché! Vezmeme první 2 navázané kusy příze. První šňůrku přendáme přes další 3 (směřujeme doprava). Poslední z nich vytáhneme a přeložíme přes tu přehnutou. Vezmeme ji, protáhneme pod 2 prostředními šňůrkami a vytáhneme v očku, které vzniklo (tam, kde mám prst).

Když zvládneme provlékání, opatrně utáhneme a to samé zopakujeme, ale na druhou stranu (směřujeme doleva). Opět zlehka utáhneme a doděláme řadu. Při pletení dalšího řádku nastává změna! První a poslední 2 šňůrky vynecháme. A takto na střídačku vytvoříme 11 řad. Pro lepší přehled vypíši.

1., 3., 5., 7., 9. a 11. řada – pleteme ze všech šňůrek, vznikne 6 uzlíků

2., 4., 6., 8. a 10. řada – z prvních a posledních dvou šňůrek nepleteme, vznikne 5 uzlíků

nástěnná macrame dekorace

A jak vytvořit tvar V? Budeme vynechávat! Pro lepší přehled vypíši po řadách.

12. řada – z prvních a posledních 2 šňůrek nepleteme, vznikne 5 uzlíků

13. řada – z prvních a posledních 4 šňůrek nepleteme, vzniknou 4 uzlíky

14. řady – z prvních a posledních 6 šňůrek nepleteme, vzniknou 3 uzlíky

15. řada – z prvních a posledních 8 šňůrek nepleteme, vzniknou 2 uzlíky

16. řada – z prvních a posledních 10 šňůrek nepleteme, vznikne nám 1 uzlík

nástěnná macrame dekorace

Můžeme přidat i další uzlíky pod upletený vzor. Tvoříme je úplně stejně, akorát si podržíme mezeru. Pro lepší vzhled uděláme 2 uzlíky za sebou. Na závěr si s přízí trochu pohrajeme a dotvarujeme.

nástěnná macrame dekoracenástěnná macrame dekorace

Člověk se u toho zapotí, ztratí pár nervů, ale výsledek stojí za to. Dekorace, která zaujme, protože se jen tak nevidí, bude ozdobou vašeho domova. Udělejte si čas, sežeňte materiál a dejte prostor svému tvoření! Jak se vám dekorace líbí? Kam byste ji v bytě umístili?

S láskou ♥ Linda


Spolupráce se Zapleteno (zapleteno.cz)

8 komentářů na “MACRAME NÁSTĚNNÁ DEKORACE”

  1. Linda Pazderová

   Moc děkuji! Určitě si zkus vytvořit jakékoliv macramé, klidně i nějaké jednodušší. Je to krásné a teď dost trendy :)

 1. U tebe to vypadá tak překrásně!! A velmi jednoduše. Zkoušela jsem před nějakou dobou něco podobného, ale výsledek vypadal úúúplně jinak :D :D Dokonce se zdráhám to nazvat vůbec nějakým výsledkem.
  Krásná inspirace!
  Lola-J.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *