LAPAČ SNŮ

Lapač snů je trendem už delší dobu a jeho obliba stále roste. Je to nejen designový doplněk obydlí, ale i speciální talisman, který chrání naše sny. Už máte ten svůj?

O TVOŘENÍ

Magické talismany pochází od Indiánů, kteří je využívali k ochraně spících lidí před špatnými sny. Lapače je měly zachytit a denní světlo následně zničit. Dobré sny pak po peříčkách putovaly ke spícím.

Dříve se vyráběly z přírodních materiálů. Takže se vzala větvička, která se ohnula. K výpletě se používaly zvířecí šlachy. Na ozdobu peří či kůže.

TIPY

Já jsem místo klasické obruče, která se používá, využila to, co jsem našla doma. Vzala jsem drátek, provázek a udělala si svou vlastní.

PŘIPRAVTE SI
Lapač snů
 • drátek
 • provázek
 • bavlnky
 • pírka
 • mašle
 • krajkovou pásku
 • nůžky
 • krejčovský metr
 • jehlu
Střapce
 • bavlnky
 • nůžky
 • karton, čtvrtku
POSTUP
Lapač snů

Všechny věci si připravíme k ruce. Drátek si nastříháme na 5 stejně dlouhých kusů (cca 50 cm) a spleteme je do copánku. Po zapletení vytvarujeme cop do kruhu a jeho konce svážeme k sobě.

lapač snůlapač snů

Nyní si vezmeme provázek a kruh obmotáme kolem dokola alespoň 3x tak, aby nebyl drát vidět. Do ruky si bereme bavlnku a jdeme na proplétání.

Můžeme ji provlékat samostatně, ale co se mi osvědčilo, tak ji navléknout na jehlu. Je to pak jednodušší na provlékání a to hlavně u středu lapače.

lapač snů

Bavlnku si přivážeme ke kruhu a natáhneme kousek přes okraj. Teď jí zespoda provlékneme mezi nití a kruhem a utáhneme. Zopakujeme to ještě jednou a opět ji natáhneme přes okraj jako předtím. Takhle budeme pokračovat, až dojdeme na začátek.

lapač snůlapač snů

A teď budeme pokračovat v další řadě. Bavlnku přiložíme na tu následující tak, jako jsme to dělali předtím a opět provlékneme. Poté nám vznikne trojúhelníček, takže do něho zespoda provlékneme bavlnku a pokračujeme. Na konci na nitce uděláme uzlík a ustřihneme.

lapač snůlapač snů

Na lapači navážeme očko, aby se dal pověsit a jdeme zdobit! Nejčastěji pírky, která je asi nejjednodušší přilepit tavicí pistolí. Můžeme přidat i copánky z provázku nebo krajkovou pásku.

Hodně oblíbené jsou také střapce, které se dají zakoupit a nebo rovnou vyrobit. A já vám ukážu jak na ně!

střapec

Střapce

Z kartonu nebo čtvrtky si vystřihneme obdélník s rozměry cca 8 x 4 cm. Obdélník je to z toho důvodu, že si můžeme udělat větší, ale i menší střapce. Teď si do ruky vezmeme bavlnku a obmotáme ji kolem jedné ze stran tak, aby byl střapec ve výsledku silný.

střapec

Ustřihneme si kus nitě vedle. Tu provlékneme mezi namotanou bavlnkou a papírem a zavážeme na jedné ze stran, aby se dal střapec pověsit.

Celé to sundáme z obdélníku a ustřihneme si další kus nitky, kterou přivážeme cca 1 cm pod tou první přivázanou. Pak už stačí nůžkami rozstřihnout spodní stranu a střapec je hotový!

střapecstřapec

Ze začátku to vypadá složitě, ale když se do toho dostanete, tak vám to bude připadat jako brnkačka. Stačí se jen naučit, jak bavlnku provlékat. Já jsem se do toho pustila a najednou jsem jich měla několik hotových. A jak se lapače líbí vám? A který nejvíce?

S láskou ♥ Linda

SOUTĚŽ!!!

Líbí se vám lapače snů a tvoření vám moc nejde? Nebo se vám líbí jeden z těchto dvou? Pojďte si o ně zasoutěžit!

lapač snů 

A jak na to?

Do komentáře mi napište:

 • o čem sníte
 • svůj e-mail
 • který z těchto dvou se vám líbí více

Soutěž probíhá do příští soboty 23.2. do 22:00. V neděli vás rozdělím na dvě skupinky, podle toho, který se vám bude líbit a z těch skupinek budu losovat, takže vyhrají 2 čtenáři. Vítěze informuji e-mailem a dozvíte se je na Facebooku a Instagramu.

Tak hodně štěstí!

23 komentářů na “LAPAČ SNŮ”

 1. Tak tedy, lapače jsou moc krásné! Já mám také doma vyráběné. Já jsem ale dodržela takové pravidlo žádného kovu na lapači. Možná to zní zvláštně, ale když už, ráda bych ho měla se vším všudy. Přeji hodně štěstí soutěžícím. :)

  1. Linda Pazderová

   Moc děkuji. Každý to má jinak. Viděla jsem hodně lapačů s kovovými obručemi, ale tohle byl spíš tip pro všechny, kteří nevědí, kde se dřevěná obruč kupuje a hlavně pro ty, co rádi tvoří z věcí, které najdou doma :)

 2. To já si o lapač moc ráda zasoutěžím, protože doma žádný nemám. Jenom je těžké se rozhodnout, který se mi líbí víc, protože jsou hezké oba :) Přikláním se ale raději k většímu.
  A o čem sním? Bude to znít jako to největší klišé, ale proč bych psala něco jiného když je to jednoduše pravda :) Sním o spokojeném životě, kde bude obklopena mými nejbližšími a budu dělat to, co mě baví.
  elleabouteverything@gmail.com

  1. Linda Pazderová

   Klišé to není, taky doufám, že jednou budu mít klidný život a budu obklopena lidmi, které mám ráda. Jinak ještě jednou moc děkuji za účast :)

 3. Lapače mě lákají už dlouho, ale ještě jsem nenarazila na žádný, který by mě oslovil. A popravdě jsem ani na jeden nenarazila v žádném obchodě… Ty tvoje jsou moc hezké, ale nechci se pouštět do vlastní výroby, na to nejsem tak šikovná jako ty :-)

  1. Linda Pazderová

   Moc děkuji :) Když tak koukni na fler.cz, myslím, že bys tam mohla najít takový, který by se ti líbil :)

 4. Moc krásné diy! Jsi šikulka :) já lapač nevlastním, ale babička ho dostala od sestřenek k Vánocům :) soutěže se hrozně ráda zúčastním :) sním o tom, až konečně budu mít dodělanou školu a budeme se moct sestěhovat s přítelem a pak jeste o cestě do Thajska :) můj email je michalkasislerova@seznam.cz a více se mi líbí ten menší v levo :)

  1. Linda Pazderová

   Moc děkuji! :) Tak to jsou super sny, držím palce ať se všechno splní! A ještě jednou moc děkuji za účast v soutěži :)

 5. caja z Paláca

  Rozmyslala som nad kupou lapaca preroze moj syn ma dosť tazke a zive sny obcas. A o sebe ani nehovorim vedela by som pusat horory a fantasy knihy z nich. Nevyzera to vôbec tazke asi to vyskusam.

 6. Oba lapače jsou krásné, moc se ti povedly! Přece jen se mi ale trochu víc líbí ten menší, protože mám ráda minimalismus a taky by se nám víc hodil do interiéru. :)
  Přeju si asi to, co většina lidí – mít zdravou a spokojenou rodinu a pár skutečných kamarádů, ideálně ještě dělat jen takovou práci, která mě baví.
  Můj email: info@dfashion.cz

  1. Linda Pazderová

   Moc děkuji! :) Sny jsou skvělé a máme je hodně podobné! Ještě jednou moc děkuji za účast v soutěži :)

 7. Linda Pazderová

  _________________________________________________________________________________________________________
  Jsem ráda, že se vám lapače snů líbí a budu moc ráda, když alespoň jeden zkusíte vyrobit. Jsou mezi lidmi dosti oblíbené a najdeme je ve skoro každé domácnosti. Já se připravuji i na další návody s lapači, které budou zas o něco jiné, tak se máte na co těšit. Moc děkuji za vaše komentáře a za účast v soutěži :)
  _________________________________________________________________________________________________________

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *