domácí lízátka

DOMÁCÍ LÍZÁTKA

Cukrovinka, kterou jsme jako malí milovali snad všichni. Co si takhle zavzpomínat na své dětství a vytvořit si domácí lízátka, která díky jedlým květům okouzlí každého? Stačí pár ingrediencí, které má doma snad každý a půl hodiny času na tvoření. Můžeme jít na to?

KDE SE VZALY?

Kdo tuhle dobrotu vymyslel? V roce 1958 se Enric Bernat rozhodl, že vyřeší problém ulepených rukou dětí, které jedí bonbóny. Do oblíbené sladkosti přidal tyčinku a díky němu vznikla značka, která business s lízátky rozjela. Ano, je to Chupa Chups.

TIPY

Při tvorbě lízátek používejte pouze květy, které jsou jedlé! Pokud si lámete hlavu nad tím, které to jsou, tak mrkněte do předchozího článku s názvem JEDLÉ KVĚTY, kde se všechno dozvíte! Ale určitě neuděláte chybu se sedmikráskou, levandulí, maceškou či růží.

Na tvoření lízátek existují silikonové formičky. Myslím, že je zbytečné je kupovat, když to chcete pro začátek pouze zkusit. Místo nich použijte pořádně vymyté kovové kalíšky od svíček! Do lízátka můžete použít barvivo, ale i nemusíte. Já jsem kápla kapičku žlutého, aby byla lízátka veselejší a letnější!

PŘIPRAVÍME SI (na 5-6 lízátek)
  • 15 lžic cukru
  • 15 lžic vody
  • 6 lžic jablečného octu
  • jedlé květy
  • (barvivo)

POSTUP

Důležité je, abychom měli předem odvážené ingredience a všechno připravené. Takže kalíšky od čajových svíček pořádně vymyjeme a ze strany uděláme dírku, aby se do ní vešla špejle.

domácí lízátka

Do kastrůlku vlijeme vodu, do ní vmícháme cukr s jablečným octem a barvivem (toho stačí jenom kapka) a přivedeme k varu. Když směs začne vřít, teplotu trochu stáhneme a necháme provařit cca 20 minut. V průběhu vaření směs moc nemícháme, stačí občas naklonit kastrůlek ze strany na stranu.

domácí lízátka

Do kalíšku vlijeme hmotu pod úroveň dírky, vložíme špejli a jedlý květ a směs dolijeme až po okraj. Lízátka necháme ztuhnout. Pokud by to nešlo dobře, vložíme je do chladu.

A jak odstranit kalíšky? Vezmeme nůžky, nastřihneme je nad špejlí a poté opatrně sundaváme. Hlavně pořádně překontrolujeme, zda na lízátku nezůstal ani kousek kovu! Lízátka spotřebujeme co nejdříve! Jsou určena k okamžité konzumaci.

domácí lízátka

Ano, je v nich plno cukru, ale jednou za čas se nic nestane, když svému tělu dopřejete něco tak sladkého. Přeci byste jim neřekli ne! Jejich jedinečný design s jedlými květy přeci musí zaujmout každého. Líbí se vám? A vyzkoušeli byste je doma?

S láskou ♥ Linda

8 komentářů u “DOMÁCÍ LÍZÁTKA

  1. Ty jsi šikovná! Kombinace s kvítkama je velmi nápaditá. Hezké a jistě i dobré.

    Něco podobného bych ráda připravila kolegyním, ale to abych sbírala prázdné svíčky minimálně půl roku dopředu…

    1. Moc děkuji, jsem ráda, že se ti nápad líbí! Vím, že lízátka s květy jsou dost populární, tak jsem si na ně také troufla. Já jsem měla zásobu svíček doma, takže jsem je jen vyloupala, ale v obchodě prodávají i silikonové formy na lízátka a to bude jistě rychlejší :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek