borůvkové muffiny

BORŮVKOVÉ MUFFINY

Když jsem procházela jedním ze supermarketů, tak jsem v oddělení ovoce a zeleniny zahlédla kanadské borůvky za báječnou cenu. První co mě napadlo, bylo to, že musím vzít nejméně 2 balení. Druhá myšlenka byla na borůvkové muffiny. Takže úkol byl jasný, upéct ty nejlepší borůvkové muffiny s mandlovou drobenkou.

KDE SE VZALY?

První zmínky o muffinech jsou z 10. a 11. století z Anglie. Původně to bylo jídlo chudých, jelikož se těsto skládalo ze surovin, které jim doma zbyly. Postupem času se však stal oblíbeným i mezi bohatými lidmi a začal se podávat jako pečivo k čaji. A právě tyto borůvkové jsou jedny z nejtypičtějších společně s těmi čokoládovými.

Na rozdíl od cupcaku, s kterým bývá zaměňován, je muffin bez polevy či jakéhokoliv krému!

TIPY

Do mandlové drobenky můžete použít buď hotovou mandlovou moučku, kterou koupíte v prodejnách se zdravou výživou, nebo si mandle namelte doma.  Borůvky jsem použila kanadské, ale stejně tak dobré to bude s našimi. Už se těším, až bude sezóna a udělám pořádné z českých borůvek.

Máslo v těstě lze nahradit olejem, kterého v tom případě dejte cca 85-90 ml. Ten samozřejmě, jako máslo, neohříváme!

Pokud vás borůvkové muffiny nelákají, tak zkuste cupcakes – RED VELVET CUPCAKES či CUPCAKES NA SCHWARZWALDSKÝ ZPŮSOB.

PŘIPRAVÍME SI (na 12 ks)
Těsto
 • 250 g hladké mouky
 • 1 kypřící prášek
 • 90 g cukru krystal
 • 100 g másla (bez laktózy – bezlaktózové máslo DeLacto)
 • 2 vejce
 • 200 ml mléka (bez laktózy – bezlaktózové mléko)
 • pár kapek vanilkového extraktu
 • špetku soli
 • 150 g borůvek
Mandlová drobenka
 • 50 g mandlové moučky
 • 50 g cukru krystal
 • 25 g másla (bez laktózy – bezlaktózové máslo)

POSTUP

V takové malé předpřípravě si rozpusťte máslo určené do těsta a nechte vychladnout. Pokud nemáte mandlovou moučku, tak mandle na drobenku nadrťte na jemno. A v poslední řadě si rozpalte troubu na 200 stupňů. Pak už do dvou misek dejte zvlášť tekuté a suché ingredience.

borůvkové muffiny

Těsto

Obě misky se surovinami pořádně promíchejte, suché ingredience vsypte do tekutých a pořádně vymíchejte metličkou. Za pomoci stěrky do těsta opatrně vmíchejte omyté borůvky a začněte plnit košíčky.

borůvkové muffiny

Mandlová drobenka

Ještě si v rychlosti vytvořte drobenku a to tak, že změklé máslo propracujte s mandlovou moučkou a cukrem. Ingredience se musí pořádně spojit, aby byla drobenka dostatečně sypká. Posypte s ní vršky muffinů a pečte cca 20 minut.

borůvkové muffiny

Ve výsledku jsou krásně vláčné, takže budete zaručeně spokojeni a návštěva vám je určitě pochválí. Máte rádi borůvky? A dali byste si s chutí takový muffin?

S láskou ♥ Linda

39 komentářů na “BORŮVKOVÉ MUFFINY”

 1. Mňam, borůvkové muffiny jsem neměla ani nepamatuju a ty jsi mi na ně udělala teď takovou chuť! Hned bych si je dala, borůvek mám plný mrazák, jen jsem trošku teď po ránu líná si je dojít upéct hahaha :)

 2. Vypadají dobře. Já bych musela mít k tomu asi nějaký krém, protože mi hodně suché věci lezou špatně do krku, jinak to vypada fantasticky :) A co třeba vyzkoušet slané muffinky? :)

  1. To moc děkuji za poklonu. Když jsem se přestěhovala od rodičů a pekla první muffiny v nové kuchyni, tak dopadly katastrofálně. Docela dlouho mi trvalo než jsem došla k receptu na ty vláčné :D

 3. _______________________________________________________________________________________
  Jsem moc ráda, že se Vám tento recept na muffiny líbil a doufám, že ho taky vyzkoušíte, fakt stojí za to si je aspoň jednou upéct :) No a kdo nemá rád borůvky, tak může klidně místo nich dát něco jiného. Byl tu i dotaz, zda bych nešla do slaných muffinů. A moje odpověď je, že se nad tím určitě zamyslím a něco bych mohla vyzkoušet a vymyslet :)
  Samozřejmě děkuji za pochvaly. Jste úžasní a pokaždé se mi pak Vaše komentáře krásně čtou. Také děkuji za pochvaly za fotky. Snažím se je čím dál tím víc posouvat na jinou úroveň jsem ráda, že se mi to daří :)
  _______________________________________________________________________________________

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *