banán

BANÁN

Banán je velmi oblíbený pro svou chutnost, dostupnost a hlavně se dá kombinovat s různými ingrediencemi. Jenže víte, odkud banán pochází, kde roste, jaké látky obsahuje a znáte jeho plusy a mínusy?

Je to plod banánovníku a řadí se mezi ovoce. Je skvělý jako rychlý zdroj energie, proto je velmi oblíbený u sportovců. Také obsahuje spoustu vlákniny, minerálních látek a vitamínů.

PŮVOD A PĚSTOVÁNÍ

Rostlina banánovníku pochází z oblasti Nové Guiney. První písemná zmínka o ní je z buddhistických textů přibližně 600 let před naším letopočtem. První banánové sady ve Střední Americe vybudovali portugalští kolonisté v roce 1502. V dnešní době se pěstuje převážně v Indii, Brazílii, Ekvádoru, Kolumbii a Kostarice.

banán

KDY A CO SE KONZUMUJE?

Banány se konzumují zralé, což znamená, že musejí mít krásně žlutou barvu a ještě ideálnější jsou ty, které jsou do hněda. Podle některých výzkumů jsou ty hnědé nejzdravější!

Doporučuji kupovat je ještě trochu zelené a nechat si je postupně dozrát doma. Banány vždycky uchovávejte při pokojové teplotě. Nikdy je nedávejte do lednice! Tam vám zhnědnou, jelikož nízká teplota urychlí hnilobu.

Banán se klasicky oloupe a sní se vnitřek. Slupku nevyhazujte a použijte ji jako obklad na kůži nebo na akné.

CO OBSAHUJE?

Je zdrojem minerálních látek:

 • hořčík – na nervy a svaly, snižuje únavu
 • měď – na stavbu kostí,  na lepší využití cukrů
 • draslík – na nervy, činnost svalů a srdce
 • mangan – pro správnou funkci organismu
 • železo – na krev

Obsahuje vitamíny:

 • B6 – pro přeměnu aminokyselin a výživu nervů
 • B12 – na metabolismus tuků, sacharidů a bílkovin v organismu
 • C – prevence nachlazení, zvyšuje odolnost organismu
 • D – pro vstřebání vápníku a jeho ukládání v kostech
 • E – má antioxidační schopnosti, tlumí rozvoj chorob v krevním oběhu a je důležitý pro látkovou přeměnu

Dále obsahuje antioxidanty, tryptofan a spoustu vlákniny, která je dobrá na zažívání.

banán

PLUSY

+ je rychlý zdroj energie

+ napomáhá trávení

+ obsahuje spoustu prospěšných látek

+ je to superpotravina

+ působí jako prevence proti infarktům

MÍNUSY

– obsahují hodně cukru, ale když si dáte přes den 1-2 tak to není nic strašného

CO S NÍM?

Banán se nejčastěji využívá ve sladkých pokrmech. Přidává se do těst, zmrzlin, smoothie a dalších. Nejoblíbenější je banana bread, flambovaný banán a banánové lívance. Pro svůj vzhled se používá jako zdobení na ovesné kaše, jogurty nebo vafle.

Pokud chcete vyzkoušet jeden z mých oblíbených sladkých receptů, tak koukněte na BANÁNOVÝ CHLEBÍČEK. Zdravou svačinu si dejte v podobě BANÁNOVÉHO KEFÍRU. A trochu exotiky z Mauricia ochutnáte v BANÁNOVÉM DAIQUIRI.

banán

Doufám, že se vám shrnutí o banánech líbilo a že o další skvělé a oblíbené surovině, víte zase něco víc. Jíte banány? A znali jste všechny informace o nich? A jak často si je dopřáváte?

S láskou ♥ Linda

8 komentářů na “BANÁN”

 1. Na banánový chleba mám už spadeno delší dobu, neměla jsem formu, ale konečně jsem ji sehnala, takže tvůj recept vyzkouším! :) Banán miluju, nejraději si z něj dělám smoothie, nebo ho použiju do mugcake :)

  1. Linda Pazderová

   Určitě vyzkoušej! Já jsem ho nedělala dlouho, takže se do něj pustím také :) Jo jo smoothie u mě taky vede a pak ty lívance :)

 2. No dřív jsem banány nejedla vůbec a teď je zvládnu pouze v rozmixované podobě :D Třeba ozdobit si jím kaši nezvládnu, tak mi prostě nechutná, ale banánový chléb nebo muffiny mi zase moc chutnají :) Moc jsem toho o něm nevěděla, takže jsem ráda, že jsi nám ho takhle hezky představila ♥

  WantBeFitM

  1. Linda Pazderová

   Fakt? Tak to já si bez banánů nedokážu představit, ale každý máme něco :D To jsem moc ráda, že ses o něm dozvěděla nové věci. Tím jsi mě opravdu potěšila :)

  1. Linda Pazderová

   Já jsem je dříve také moc nemusela, ale když jsou to ty nejzdravější, tak je mám radši. I když nesmí být zas tolik hnědé, ty už jsou přezrálé a až moc sladké :D

 3. Banány sú super, pretože sa dobre prenášajú z miesta na miesto. Osobne si do školy radšej zabalím banán, s ktorým je ľahká manipulácia ako napríklad pomaranč, ktorý ošúpať je celkom výzva :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *